+41 (0) 21 544 7218 Contact Us

Menu
6th World Youth Open Championships – The Teams and BAM Winners

6th World Youth Open Championships – The Teams and BAM Winners

By In Archive, News, Youth On 27th August 2019


Tonight we will be presenting the medals for the Teams Championships with the winners becoming the new World Youth Open Champions in the following categories:

U26 Teams podium:

1. SIVY B: Cornelius DUFFIE, Benjamin KRISTENSEN, Kevin ROSENBERG, Sarah YOUNGQUIST (USA)
2. NETHERLANDS: Pim COPPENS, Guy MENDES DE LEON, Thibo SPRINKHUIZEN, Niels VAN BIJSTERVELDT (Netherlands)
3. NATT: Stephen KENNEDY, Shahzaad NATT, Ben NORTON, Junyuan YE (England)

U26 Women Teams podium:                 

1. SOFIES WORLD: Thea Lucia INDREBO, Agnethe Hansen KJENSLI, Ida Marie OEBERG, Sofie Grasholt SJODAL (Norway)
2. SXPEONY: Yunpeng CHEN, Chenyun GE, Yijia LU , Xinyao RUAN, Jiaming XU, Wenfei YU, Ling WANG captain (China)
3. SCREWDRIVER: Laura COVILL (England), Malene Holm CHRISTENSEN, Esther VISSER, Janneke WACKWITZ, Bas VAN ENGELEN npc (Netherlands)

U21 Teams podium:                 

1. POLAND: Jakub BAZYLUK, Krzysztof CICHY, Tomasz KIELBASA, Kacper KOPKA, Marek MARKOWSKI npc (Poland)
2. BADOELL: Erik HANSSON, Castor MANN (Sweden), Oscar NIJSSEN, Tim VAN DE PAVERD (Netherlands)
3. THE CANADIANS: Hao Zhen DONG, Bo Han ZHU (Canada), Finn KOLESNIK, Harrison Anders LUBA (USA)

U16 Teams podium:                 

1. SXMARS: Yanzhuo FU, Zhuxiongjie GAO, Ningyu LANG, Haotian SHEN, Zicheng WANG, Fanfei YU, Wei YANG captain, Yihong LIU coach (China)
2. POLAND: Lucja CIBOROWSKA, Konrad CIBOROWSKI, Lukasz KASPERCZYK, Kacper KUFLOWSKI, Franciszek KURLIT, Michal STASIK, Marcin KUFLOWSKI npc (Poland)
3. SXSATURN: Suhang LI, Zhenyue LU, Tengbo TANG, Zhixian TIAN, Yijun WU, Xuyang ZHANG, Hongfeng ZHU captain, Zhijie YUAN coach (China)

Board-a-Match podium:

1. GREISNOR: Christian BAKKE (Norway), Amir EZION, Tomer LOONSTEIN (Israel), Ioannis OIKONOMOPOULOS (Greece)
2. ITALIA U26: Francesco CHIARANDINI, Giovanni DONATI, Alvaro GAIOTTI, Giacomo PERCARIO, Roberto SAU, Sebastiano SCATA’, Dario Attanasio (cpt), Valerio Giubilo (coach)
3. SXNEBULA: Hanyang DAI, Penghao WANG, Yingqi WANG, Hao XU, Tianyao YAN, Jiahao YANG, Haihong GU captain, Liping WANG coach (China)

 

Click HERE to check all the Results and Rankings

 


X